Trądzik jest problemem tysięcy nastolatków oraz osób dorosłych. W dzisiejszych czasach można leczyć go różnymi metodami, wśród których największą popularnością cieszą się oczywiście kosmetyki, leki i suplementy diety. Warto jednak od czasu do czasu dać skórze i żołądkowi odpocząć i spróbować powalczyć z tą przykrą dolegliwością sprawdzonymi domowymi metodami.

Walka z bakteriami
Za tworzenie się ropnych wyprysków odpowiadają bakterie, namnażające się w zablokowanych nadmiarem łoju porach. Żeby więc nie dopuścić do tworzenia się uciążliwych pryszczy, warto zrobić sobie maseczkę czosnkową. Jej zapach jest co prawda bardzo nieprzyjemny, jednak czosnek wykazuje doskonałe właściwości antybakteryjne i – co najważniejsze, nie uczula, zatem będzie dobry dla każdego. Do przygotowania maseczki potrzebna jest jedna główka czosnku, którą, po wcześniejszym rozgnieceniu, nakłada się na całą twarz, omijając okolice oczu. Zmywa się ją następnie letnią wodą po upływie 20 minut, a na twarz nakłada się lekki krem nawilżający albo matujący.

Drożdże do picia
W przypadku problemów z trądzikiem dobrze działa też picie drożdży rozpuszczonych w gorącej wodzie. Kluczową zasadą jest w tym przypadku, by drożdże były rozpuszczane we wrzątku, gdyż przed wypiciem muszą być one martwe. Martwe drożdże zawierają bowiem mnóstwo witamin z grupy B, których niedobór często prowadzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej i tworzenia się niedoskonałości i wyprysków na skórze. W przypadku, gdy drożdże będą rozpuszczone w wodzie zbyt zimnej, będą wówczas pobierać witaminy i składniki mineralne z przewodu pokarmowego, jeszcze bardziej pogarszając kondycję skóry. Przygotowaną mieszankę drożdży z wodą należy pić każdego dnia rano i wieczorem, po jednej łyżce stołowej.

Peeling solny
Skuteczną walkę z trądzikiem wspomaga również regularne wykonywanie peelingów, które złuszczają martwy naskórek i zmniejszają ryzyko zablokowania porów. Domowy peeling można uzyskać z połączenia łyżki stołowej soli oraz odrobiny żelu do mycia twarzy lub kremu nawilżającego. Składniki peelingu należy wymieszać ze sobą i nałożyć na twarz. Następnie należy masować twarz okrężnymi ruchami przez około 2-3 minuty, pilnując, żeby nie dostała się ona do oczu, ust i nosa. Na koniec twarz myje się letnią wodą i wklepuje się w nią krem matujący.

Mleko do przemywania
Należy również pamiętać o przemywaniu twarzy w ciągu dnia. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza jeśli chodzi o tych nastolatków, których skóra wykazuje tendencje do nadmiernego błyszczenia się. Twarz dobrze jest przemywać mieszanką złożoną z kilku łyżek mleka z dodatkiem łyżeczki gałki muszkatołowej. Mikstura taka ma działanie łagodzące oraz ściągające, w związku z tym pomaga również zwalczać niedoskonałości i ropne wypryski i zmniejszać ból związany z ich pojawianiem się na twarzy.