Jak leczyć trądzik – oto pytanie, jakie z pewnością zadawało sobie większość z was i które dotyczy kolejnych pokoleń młodzieży oraz ludzi dorosłych. Bowiem chociaż z pozoru może wydawać się, że jest to dość błaha dolegliwość, okazuje się ona niełatwa w leczeniu i przysparzająca mnóstwa cierpienia, związanego głównie z dużym dyskomfortem psychicznym.
Pierwszą i kluczową sprawą, którą trzeba sobie uświadomić podczas walki z trądzikiem, jest fakt, że problem ten koniecznie TRZEBA LECZYĆ. Pozostawiony bez odpowiedniego leczenia, przeradza się w prawdziwy koszmar. To dolegliwość, która wymaga konsultacji u dermatologa i pomocy specjalisty – lekarza dermatologa.
Tylko za pomocą odpowiedniego leczenia uda się uniknąć nieestetycznych i trwałych zmian na skórze, jak na przykład blizny, lub przebarwienia.

Domowe zabiegi
Dobrze, jeśli konsultację z lekarzem uzupełnisz domowymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Należy jednak pamiętać, że poprzestanie wyłącznie na kosmetyce realizowanej w domu przy dużych zmianach skórnych, nie przyniesie pożądanych rezultatów. Można zatem stosować je przede wszystkim przy bardzo drobnej postaci trądziku. Jeśli stopień zaawansowania choroby jest znaczny, wtedy niezbędna jest wizyta u dermatologa.

Jak leczyć?
Im trądzik jest bardziej zaawansowany, tym trudniejsze jest leczenie. Lekarz dermatolog dobierze właściwe leki, przede wszystkim preparaty posiadające w swym składzie izotretinoinę. To preparaty, które złuszczają martwy naskórek a także doskonale regulują pracę gruczołów łojowych.
Lecząc, przede wszystkim nie należy zniechęcać się brakiem szybkich rezultatów. To proces długotrwały, wymagający cierpliwości i systematyczności, jednak wysoce skuteczny, pod warunkiem że będziemy ściśle przestrzegać zasad leczenia.

Istnieją dwa główne sposoby leczenia trądziku:
– miejscowe – przy niedużych i łagodnych i średnich zmianach. W tym przypadku stosuje się kremy, maści, żele i rozmaite preparaty do użytku zewnętrznego – nakładane bezpośrednio na wypryski.
– leczenie ogólne – poprzez preparaty doustne. To leczenie, stosowane w przypadku nasilonych zmian trądzikowych.

Warto oprócz leczenia typowo dermatologicznego postawić też na różnego rodzaju profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Wysoce skuteczny jest na przykład peeling medyczny, mikrodermabrazja, a także – jeżeli jest taka konieczność – redukcja blizn za pomocą zabiegów laserowych.
Lecząc trądzik, należy pamiętać iż pod żadnym pozorem nie wolno wyciskać, czy też gnieść zmian trądzikowych. Skutkiem tego typu działań będą wyłączne szpecące blizny i pogłębienie zmian a także rozszerzenie stanu zapalnego skóry.

W pielęgnacji dobrze sprawdzają się łagodne preparaty apteczne, dodatkowo twarz warto myć delikatnymi, antybakteryjnymi żelami oraz piankami, które nie będą dodatkowo podrażniać. Umytą twarz powinno się też przetrzeć tonikiem bezalkoholowym, natomiast na koniec wklepać w twarz delikatny krem nawilżający. Dobre rezultaty przynosi ponadto stosowanie maseczek i peelingów oczyszczających na skórę twarzy, jednak nie więcej niż raz, czy dwa w tygodniu.