Trądzik jest przypadłością, na którą cierpią nie tylko dorastający (trądzik młodzieńczy), ale w podobnym stopniu dorośli (trądzik różowaty i trądzik zwyczajny). Genezy ujawniania się trądziku może być bez liku.

Jak leczyć pryszcze? Nie ma jednego wskazania, które niemal jak czarodziejska różdżka, pozwoliłoby zniwelować niedogodność. W wielu okolicznościach ratują mazidła osiągalne w aptekach jak Benzacne czy Brevoxyl. Pewna ilość osób sięga po kapsułki Visaxinum. Aczkolwiek jeżeli cierpimy na trądzik o znaczącym nasileniu, należy pójść do lekarza specjalisty chorób skóry.

Pójście do lekarza umożliwi stwierdzić przyczynę, czym zapoczątkowany jest trądzik i dopasować stosowną metodę leczenia. Mogą to być antybiotyki, ale w wielu przypadkach, trądzik po pewnym czasie nawraca. Wielu lekarzy zajmujących się chorobami skóry poleca kupić na receptę mazidła składające się z kwasów (np. kwas azelainowy) lub też posiadające w składzie retinoidy trzeciej generacji np. adapalen.

Retinoidy to związki organiczne, używane w leczeniu wyprysków. W wielu okolicznościach są przynoszące rezultaty, jeżeli wykorzystuje się je planowo. Mogą pomóc na stałe zlikwidować wypryski. Jednakże w wielu przypadkach ujawniają się efekty uboczne w postaci zaczerwienionej, przesuszonej skóry. Aczkolwiek po przystosowaniu się skóry do maści (np. Epiduo) obserwowalne są zauważalne skutki.

Ostatecznym rozwiązaniem, jeżeli nic już nie przynosi poprawy, jest spożycie farmaceutyku Izotek. Jest to odpowiednio silny medykament, z którego wynika bardzo dużo efektów ubocznych. U znacznej części ludzi mogą pojawić się opuchnięcie i krwawienie z nosa, suchość ust. Jest to na tyle mocny medykament , że przy dawkowaniu nie pozwala się na zachodzenie w ciążę, z powodu tego, że farmaceutyk ten może wpłynąć na śmierć dziecka lub jego zauważalną niepełnosprawność intelektualną.