Kiedyś trądzik był zwyczajną dolegliwością wieku dojrzewania. Dzisiaj natomiast pojawia się on również u osób dorosłych, które okres dojrzewania mają dawno za sobą. Łagodny trądzik manifestujący się zaskórnikami albo małymi krostkami i guzkami bez cech stanu zapalnego pojawia się dzisiaj u dużej liczby osób- u młodych ludzi, u dorosłych, a zwłaszcza u pań które spodziewają się miesiączki.

W jaki sposób sobie poradzić z tym nieprzyjemnym problemem? Nade wszystko trzeba przestrzegać zasad higieny. W tym celu trzeba kupić specjalistyczny krem, tonik oraz żel do mycia cery. Trzeba koniecznie również unikać ostrych, słonych i tłustych potraw. A co należy uczynić, jeśli to jednak nie pomoże?

Nade wszystko należy zastosować maść na wypryski. Na szczęście obecnie w aptece można dostać wiele takich maści bez recepty. Należy pamiętać, że w przypadku niezbyt intensywnego trądziku nie są zalecane maści zawierające antybiotyki i sterydy. Lepiej wybrać maść zawierającą witaminą A. Działa ona bardzo dobrze na procesy odrastania naskórka zapobiegając powstawaniu zaskórników. Ponadto pomaga ona uniknąć blizn i przebarwień. Maści te dość szybko poprawiają stan skóry, niemniej na pełne efekty należy poczekać około 3 miesięcy.

Można także przetestować maści z nadtlenkiem benzoilu. Mogą one jednak nieco przesuszyć skórę, a nadtlenek może delikatnie odbarwić włosy.

Inną równie często stosowaną maścią jest maść cynkowa. Substancją aktywną jest tutaj tlenek cynku. Trzeba wyjaśnić, że jest to dość łagodna maść- aby zobaczyć efekty jej działania trzeba będzie trochę poczekać. Krosty mogą również zniknąć same po pewnym czasie.

W przypadku trądziku o łagodnym przebiegu rewelacyjnie sprawdzają się także smarowidła zawierające kwas salicylowy albo maści ziołowe.

Na koniec należy dodać, że w każdej postaci trądziku warto udać się do dermatologa, który pomoże wybrać najlepszą dla nas maść.