Trądzik to problem nie tylko urody, ale również zdrowia – wymaga kompleksowego podejścia, w którym nietrudno o popełnianie błędów. Odbijają się one na wyglądzie i kondycji cery, a to prowadzi do wzmożonego poczucia bezsilności. Taki stan umysłu często przekłada się na zrezygnowanie z kontynuowania wysiłków i odnowienie przypadłości. Bardzo często dopiero długotrwała, cierpliwa pielęgnacja skóry przynosi wyczekiwane rezultaty – dobrze jest połączyć lekarstwa na trądzik, produkty kosmetyczne i dietę, a także starać się unikać kilku powszechnych błędów.

Brak ochrony przed słońcem
Używanie dobrych filtrów UVA i UVB jest konieczne nie tylko przy największym nasłonecznieniu. Panuje potoczne przekonanie, że opalanie skóry z trądzikiem działa na nią leczniczo, jednakże jest to tylko mit. Po pierwszym, pozornym zmniejszeniu nasilenia objawów trądziku, powraca on ze zdwojoną siłą, ponieważ promieniowanie słoneczne niszczy strukturę cery i osłabia ją, narażając na skłonność do niedoskonałości. Szczególnie stosując złuszczanie kwasami trzeba pamiętać o dobrej ochronie, jednak używanie dobrego kremu z wysokim filtrem służy każdej cerze.

Niezważanie na sposób odżywiania i suplementację
Prawidłowa dieta, a przynajmniej redukcja częstości spożywania wysoko przetworzonych, bogatych w cukry i węglowodany produktów, to absolutna konieczność jeśli chce się mieć idealną, nieskazitelną cerę. Dobrze jest połączyć to z suplementacją, najlepiej stosując odpowiednio dobrane preparaty na trądzik, które w składach mają substancje szczególnie służące cerze. Ich zażywanie pomoże nie tylko przywrócić jej właściwą kondycję, ale także utrzymać pożądany stan rzeczy na dłuższą chwilę.

Unikanie peelingów i nawilżania
Następne powszechne przekonanie mówi, że cera tłusta i trądzikowa nie potrzebują nawilżania. To pomyłka – trzeba ją nawilżać, jednak powinno się używać specjalnie dopasowanych, lekkich substancji. Można także unikać jej przesuszania. Zbyt duża ilość kosmetyków z alkoholem zwiększy problem, zamiast się z nim rozprawić. Cera tłusta potrzebuje też złuszczania, jednak gdy występują zaostrzone objawy trądziku, lepiej zrobić to przy pomocy delikatnego peelingu enzymatycznego. Mechaniczny może rozsiać po twarzy zarazki.