Trądzik to nie tylko zmora dojrzewających nastolatków – zdarza się, że możemy się z nim borykać także w dorosłości, nie będąc w stanie do końca go zlikwidować. Jest on bardzo szpecącą oraz uciążliwą przypadłością, szczególnie że pozostają po niej przebarwienia oraz blizny na twarzy, a tych pozbyć się znacznie trudniej niż samego trądziku.

Przyczyną trądziku są zmiany na poziomie hormonów, a na te można wpływać pośrednio poprzez zmianę diety. Jeśli nasza dieta bogata jest w tłuszcze, przetworzone produkty, znaczne ilości związków chemicznych, wówczas gospodarka hormonalna jest nieuregulowana oraz trudno będzie pozbyć się wyprysków na stałe. W takim razie fundamentalne sposoby na trądzik to: modyfikacja diety, przestawienie się na zdrowsze jedzenie, odstawienie wysoko przetworzonych potraw i nawilżanie skóry od środka.

Możemy przetestować różne powszechnie stosowane sposoby, jednakże warto mieć na uwadze to, że bez całkowitej modyfikacji stylu życia niewiele one pomogą. Przykładowo: aspiryna na pryszcze to bardzo dobry domowy sposób na szybkie wysuszenie pryszcza. Aspiryna ma właściwości przeciwzapalne, więc jeśli rozmoczoną tabletkę aspiryny wetrzemy w zmienione wypryskami miejsca, wtedy może się to okazać strzałem w dziesiątkę – pod warunkiem jednak, że zadbamy również o profilaktykę, czyli nie dopuścimy do powstawania kolejnych wyprysków.

Niektórzy rekomendują także drożdże na trądzik, tym razem w formie napoju do picia. Nie jest to może szczególnie apetyczny napój, jednak warto go przetestować – świeże drożdże zmieszać z wodą, by się rozpuściły, a następnie wypić szklankę takiego napoju dziennie. Okazuje się, że często domowe sposoby są najprostsze, najtańsze i najbardziej skuteczne. Jeśli wyskoczył nam pryszcz na brodzie i nie mamy akurat żadnej maści na trądzik – wypijmy szklankę wody z drożdżami i posmarujmy pryszcza aspiryną. Nawet jeśli nie pomoże to całkowicie zlikwidować naszych zmian skórnych to z pewnością nie zaszkodzi, a ponadto – drożdże i aspiryna to w istocie tania metoda lecznicza, którą w dodatku znaleźć można w każdym domu bez konieczności wybrania się do apteki!